General knowledge

اطلاعات عمومی

General knowledge

اطلاعات عمومی

۵ مطلب در آبان ۱۴۰۱ ثبت شده است

۲۹
آبان
 • anahita attarian
۲۸
آبان

یکی از شهرهای بزرگ ایران، مشهد است که سالانه افراد بسیاری برای زیارت حرم امام رضا به این شهر سفر می‌کنند. اما علاوه بر حرم مطهر امام رضا، شهر مشهد دارای جاذبه‌ها دیدنی زیادی است که می‌توانید با سفر به آن و گردش در این شهر لذت ببرید. در ادامه بهترین جاهای دیدنی مشهد را معرفی خواهیم کرد:

آرامگاه فردوسی از جاهای دیدنی تاریخی مشهد

مقبره فردوسی شاعر بزرگ حماسه سرای ایرانی در فاصله 15 کیلومتری از شهر مشهد قرار گرفته و علاوه بر آرامگاه این شاعر در آن مکان کتابخانه و موزه‌ای دیدنی نیز وجود دارد. همچنین در صورتی که با تور مشهد از تهران به این شهر سفر می‌کنید می‌توانید در نزدیکی آرامگاه فردوسی، به آرامگاه مهدی اخوان ثالث و محمد رضا شجریان نیز مراجعه نمایید.

حرم مطهر از جاهای دیدنی مذهبی مشهد

شاید مهم‌ترین مکان دیدنی مشهد که همه مسافران به آن مراجعه می‌کنند، حرم امام رضا (ع) است. در حرم مطهر علاوه بر زیارت امام رضا (ع) شما می‌توانید از موزه و کتابخانه آن نیز بازدید نمایید. مقبره شیخ بهایی و شیخ طبرسی نیز در محوطه حرم واقع است و از دیگر جاهای دیدنی مشهد است.

پارک کوهسنگی از جاهای دیدنی و تفریحی مشهد

یکی از محبوب‌ترین پارک های مشهد و جاذبه‌های طبیعی آن، پارک کوهسنگی است. پارک کوهسنگی واقع بر قله‌ای با همین نام است که چشم انداز آن بر مناطق اطراف می‌تواند بسیار جذاب باشد. شما در پارک کوهسنگی می‌توانید از قایق سواری و وسایل بازی کودکان نیز استفاده نمایید.

پارک جنگلی وکیل آباد از مکان‌های دیدنی و تفریحی مشهد

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد، پارک جنگلی وکیل آباد است که از زمان‌های گذشته محبوب‌ترین پارک مشهد بوده است. دیدن این پارک در بهار یکی از لذت بخش‌ترین تفریحات طبیعی شهر مشهد می‌باشد. وجود آب نما، درختان کهن سال، چشمه موجود در این باغ و... برخی از جاذبه‌های آن است.

دره ارغوان از جاهای دیدنی طبیعت مشهد

در شهرستان طرقبه دره‌ای وجود دارد که در اردیبهشت با شکوفه‌های ارغوانی فضایی زیبا را به وجود آورده که با سفر به مشهد در این فصل باید از این مکان لذت ببرید.

شاندیز از خوش آب و هواترین جاهای دیدنی مشهد

یکی از جاهای خوش آب و هوای مشهد که می‌تواند دیدن آن بسیار لذت بخش باشد، منطقه ییلاقی شاندیز است. مسافران تور مشهد از تبریز با مراجعه به این منطقه می‌توانند علاوه بر دیدن طبیعت سرسبز آن، با غذا خوردن در رستوران‌های مطرح این منطقه می‌توانند از اوقات خود لذت ببرند.

طرقبه از ییلاق‌های مشهد

این ییلاق که فاصله کمی هم با شاندیز دارد، به دلیل آب و هوای مناسب جایگاه خاصی برای گردشگران و مسافران شهر مشهد دارد. در روستاهای این منطقه که یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد است می‌توانید طبیعت زیبا و بکری را مشاهده کنید و از فروشگاه‌های صنایع دستی خرید نمایید.

چالیدره از جاهای دیدنی مشهد

چالیدره مجموعه‌ای سرسبز و رفاهی تفریحی است که در تمامی فصول زیبایی خاص خودش را دارد. این مجموعه دارای تفریحات و امکانات فراوانی است. برخی از این امکانات شامل تله کابین، بانجی جامپینگ، رستوران، تله سیژ، قایق سواری، باشگاه ورزشی و... می‌شود.

مرکز خرید الماس شرق از جاهای دیدنی مشهد

یکی از معروف ترین مراکز خرید در شهر مشهد، الماس شرق است که دارای امکانات رفاهی و تجاری بسیاری می‌باشد. در این مرکز خرید می‌توانید انواع سوغاتی‌های مشهد، لوازم خانگی، پوشاک و... را خریداری نمایید. شهربازی سرزمین عجایب نیز در الماس شرق واقع شده که دارای بازی‌های متنوعی است. این مجتمع تجاری دارای 6 طبقه می‌باشد که در کنار خرید می‌توانید از امکانات رفاهی آن نیز لذت ببرید.

آرامگاه نادر از جاهای دیدنی و تاریخی مشهد

یکی از بناهای تاریخی و دیدنی مشهد، آرامگاه نادر است که توسط قوام السلطنه در روزهای انتهای حکومت قاجار برای یادبود نادرشاه افشار ساخته شد. موزه نادری نیز در مجاورت این مکان واقع است. آرامگاه نادری و موزه نادری یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد می‌باشد که با بازدید از آن می‌توانید در مورد گذشته مشهد و تاریخ آن نیز آگاه شوید.

بام یا پارک خورشید از جاهای دیدنی مشهد

یکی از بهترین جاهای دیدنی که می‌توانید با مراجعه به آن در شهر مشهد دقایقی را در آرامش و لذت سپری کنید، بام مشهد است. این بام در بلوار هاشمیه واقع شده که در شب منظره دیدنی از کل شهر را می‌توانید مشاهده نمایید. در پارک خورشید مشهد امکاناتی مانند زمین بازی کودکان، پیست دوچرخه سواری، زمین فوتبال و والیبال و... نیز وجود دارد.

پارک ملت از تفریحات مشهد

یکی دیگر از پارک‌های بزرگ و زیبا در مشهد، پارک ملت است که در غرب مشهد واقع شده است. این پارک ملت در سال 1343 تاسیس شد و موجب گسترش فضای سبز مشهد گشت. در این پارک می‌توانید در استخر روباز، شهربازی، زمین‌های ورزشی، مسیر دوچرخه سواری و... به تفریح بپردازید.

شهربازی افتتاح شده در پارک ملت از بهترین و معروف ترین شهربازی‌های مشهد است که تعداد زیادی وسیله بازی هیجان انگیز و ایمن دارد. چرخ و فلک پارک ملت ارتفاعی حدود 80 متر داشته که در اوج آن می‌توانید چشم انداز زیبایی از شهر را نظاره کنید.

کلات نادری از بهترین جاهای دیدنی مشهد

کلات نادری یکی از شهرهای ییلاقی در اطراف مشهد است که در کمتر از 3 ساعت می‌توانید خود را به آن برسانید. این شهر یکی از خوش آب و هواترین مناطق اطراف شهر مشهد است و در آن آثار تاریخی مهمی همچون کاخ خورشید و بند نادری قرار دارد.

قدمت این بناهای تاریخی به دوره نادرشاه افشار بر می‌گردد. اما این بناهای تاریخی تنها دلیل جذابیت کلات نادری نیست، بلکه مناظر طبیعی و بکر اطراف آن نیز می‌تواند بسیار جذابیت داشته باشد. در ادامه می‌خواهید در مورد عمارت خورشید اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار بدهیم.

عمارت خورشید از جاهای دیدنی کلات نادری

عمارت خورشید از زیباترین کاخ های ایران می‌باشد که به دستور نادر شاه افشار ساخته شده است. این عمارت یکی از جاهای دیدنی مشهد به حساب می‌آید که دارای 3 طبقه است و معماری بسیار دیدنی دارد که رو به باغ دلباز و زیبای این مکان قرار گرفته است. این کاخ پس از مرگ نادرشاه بلا استفاده باقی ماند و در دوره قاجار دوباره بازسازی شده و مورد سکونت قرار گرفت.

جنگل جیغ از ترسناک ترین جاهای دیدنی مشهد

یکی از ترسناک ترین جاهای دیدنی مشهد را می‌توان جنگل جیغ در این شهر دانست. ظاهر این جنگل و روایات موجود از اتفاقات ترسناک آن موجب شده تا این جنگل به یک جنگل مخوف تبدیل شود. جنگل جیغ در روستای طرقبه و در روستای سربرج در این منطقه قرار گرفته است. حضور پیدا کردن در این جنگل نمی‌تواند خطر جانی برای شما داشته باشد، اما در اوایل شب و نزدیک سپیده دم صبحگاهی شما در این جنگل صدای جیغ می‌شنوید.

برخی مسئولان دلایل عملی برای صدای جیغی که در این جنگل شنیده می‌شود آورده‌اند. برخی بر این باورند که این صدا به دلیل پیچیدن صدای باد در میان درختان است. برخی دیگر فکر می‌کنند صدای جیرجیرک‌ها در نیمه شب موجب ایجاد این صوت می‌شود. اما نکته جالبی که وجود دارد این است که شما در شب‌هایی که باد وجود ندارد نیز این صدا را خواهید شنید.

در صورتی که بخش ترسناک آن را کنار بگذاریم، جنگل جیغ یکی زا زیباترین مناطق طبیعی شهر مشهد است که در فصل پاییز یا اواسط بهار می‌توانید مناظر بسیار زیبایی در این جنگل ببینید. به شما توصیه می‌کنیم در سفر به مشهد حتما از این جنگل در روز بازدید کنید. البته اگر کنجکاو شنیدن صدای جیغ هستید و به هیجان علاقه دارید نیز می‌توانید به همراه گروه در شب نیز به این جنگل مراجعه نمایید.

دره هفت حوض از جاهای دیدنی شهر مشهد

شاید شما نام هفت حوض را در تهران نیز شنیده باشید. اما باید بدانید که این نام از یک منطقه صخره‌ای و جذاب در مشهد گرفته شده است. این صخره‌ها بسیار صاف و صیقلی هستند که در منطقه کوهستانی مشهد قرار گرفته‌اند. آب های موجود در دل کوه به داخب حوض‌های میان این صخره‌ها ریخته می‌شود و تصویری بسیار دیدنی را به وجود می‌آورد. شما با مراجعه به کوه‌های خلج در فاصله 7 کیلومتری شهر مشهد، می‌توانید از این دیدنی خیره کننده بازدید نمایید.

منبع

 • anahita attarian
۲۶
آبان

یکی از موضوعات جذابی که این روزها در میان بیشتر صاحبین کسب و کارها معمول و رایج است، استفاده از خدمات طراحی سایت در مشهد می‌باشد. هر کسی با هر شغلی که دارد می‌تواند با داشتن یک سایت با کمترین هزینه فروشگاه مجازی خود را تاسیس کرده و روی برندی که دارد کار کند.

یکی از موضوعات جذابی که این روزها در میان بیشتر صاحبین کسب و کارها معمول و رایج است، استفاده از خدمات طراحی سایت در مشهد می‌باشد. هر کسی با هر شغلی که دارد می‌تواند با داشتن یک سایت با کمترین هزینه فروشگاه مجازی خود را تاسیس کرده و روی برندی که دارد کار کند.

تعداد افرادی که از اینترنت به منظورهای مختلف استفاده می‌کنند کم نیست و باید به این نکته نیز اشاره کنیم که مدت زمانی که هر فردی در این فضا می‌گذراند اصلا کم نیست و وقت کافی را دارد که سایت شما را دیده و از آن استفاده کند.

حالا موضوعی که وجود دارد سئو است. شما با داشتن سئو مناسب می‌توانید اولین سایتی باشید که کاربر با جستجو در حوزه کاری شما، آن را مشاهده می‌کند و این اولین و بهترین تبلیغات در اینترنت برای فروشگاه مجازی شماست. به این فکر کنید که بعد از طراحی سایت و بهینه سازی آن، کاربر با ورود به سایت نتواند محتوای سایت شما را ببیند چرا که با ارور رو به رو می‌شود. در این شرایط تنها کاری که از دستش برمی‌آید این است که سایت را بسته و از آن خارج شود. این اصلا موقعیت خوبی برای شما نیست.

تعدادی خطای رایج در سایت‌ها وجود دارند که با کد به شما اعلام می‌شوند و با همین کد شما متوجه خواهید شد که مشکل از کجاست. در ادامه این مطلب تصمیم داریم معروف‌ترین کد خطاهای سایت را به شما معرفی کرده و در رابطه با هر کدام توضیح دهیم تا دقیقا بدانید بعد از دیدن این کد چه مشکلی برای سایت شما به وجود آمده است. با ما همراه باشید.

کد خطای ۴۰۴ Not Found

خطاهایی که با کدهای ۴xx نمایش داده می‌شود، بسیار معروف هستند و از میان آن‌ها ۴۰۴ از همه گزینه‌ها مهم‌تر است چرا که احتمال ایجاد آن بسیار زیاد است.

ارور ۴۰۴ Not Found زمانی به وجود می‌آید که صفحه سایت شما که قبلا در نتایج گوگل قرار گرفته است، در حال حاضر وجود ندارد. ممکن است محصولی را در سایت بارگذاری کرده باشید و بعد از ایندکس شدن، به دلیل اتمام موجودی آن را حذف کرده باشید. حالا اگر کاربر این صفحه محصول را در نتایج گوگل پیدا کند، با کلیک روی آن با ارور ۴۰۴ Not Found رو به رو خواهد شد چرا که شما آن را حذف کردید.

ارور ۴۰۴ یکی از مهم‌ترین خطاهایی است که می‌تواند تاثیر خیلی بدی روی سئو سایت بگذارد. به همین دلیل است که برسی صفحات ۴۰۴ همیشه در خدمات سئو در مشهد آورده می‌شود چرا که این صفحات علاوه بر خراب کردن تجربه کاربری، نرخ پرش سایت را نیز افزایش می‌دهد. برای آگاهی از تعداد صفحات ۴۰۴ و برطرف کردن آن‌ها باید به سرچ کنسول سایت مراجعه کنید. این ابزار به خوبی می‌تواند به شما کمک کند.

کد خطای ۴۰۳ Forbidden

اگر با ورود به سایتی این خطا را دیدید باید بدانید که اجازه ندارید محتویات آدرس مورد نظر را مشاهده نمایید. برای مثال هنگام باز کردن سایت‌های تحریم و فیلتر ممکن است این خطا نمایش داده شود.

باید این نکته را بیان کنیم که اگر سرور شما خارجی باشد ممکن است این خطا برای تعدادی از کاربران نمایش داده شود. بعضی اوقات نیز برخی از صفحات به دلیل امنیت بالا به کاربر اجازه ورود با فیلتر شکن را نداده و ارور ۴۰۳ Forbidden را نمایش می‌دهند. برای مثال صفحه ورود به ادمین وردپرس سایت خیلی اهمیت دارد و برای اینکه امنیت سایت را افزایش داد باید روی این صفحه نکات امنیتی مختلفی انجام شود. ممکن است برخی از مدیران وب سایت‌ها برای اینکه از ورود هکرها جلوگیری کنند، با استفاده از روش‌هایی از ورود به این صفحه با فیلتر شکن جلوگیری نمایند.

برای اینکه ارور ۴۰۳ Forbidden را برطرف کنید بهتر است نسبت به وصل کردن یا قطع کردن فیلتر شکن خود اقدام کنید و اگر جواب نگرفتید بعد از حدف کش و کوکی مرورگر سیستم، مجدد این کار را تکرار کنید.

البته ممکن است به دلیل اختلال در افزونه‌ها یا قالب سایت ورودپرسی نیز ارور ۴۰۳ Forbidden به کاربر نمایش داده شود. اگر این مشکل برای سایت شما به وجود آمد حتما تمامی افزونه‌ها و قالب‌ها را بررسی نمایید.

کد خطای ۴۰۱ Unauthorized

این خطا بیشتر به کاربر مربوط می‌شود. ممکن است شما به عنوان کاربر یک سایت تلاش کنید که وارد یک صفحه شوید ولی با ارور ۴۰۱ Unauthorized رو به رو شوید. در این شرایط باید این را بدانید که نام کاربری و یا پسوورد شما برای ورود به سایت اشتباه بوده و با در سایت‌هایی که باید اشتراک آن را تهیه نمایید، اشتراک شما به اتمام رسیده است. البته نمایش ارور ۴۰۱ Unauthorized ممکن است به دلیل ورود آدرس اشتباه نیز نمایش داده شود.

کد خطای 401

با دیدن این خطا حتما در ابتدا آدرس سایت مورد نظر را بررسی کرده و مطمئن شوید که درست است. اگر مشکلی با آدرس نداشتید، یک بار دیگر نام کاربری و رمز خود را با دقت زیادی وارد کنید و اگر باز هم به مشکل خوردید و همین خطا را مشاهده کردید باید بدانید که اشتراک شما به پایان رسیده است.

بیشتر سایت‌ها با پایان اشتراک پیغامی را به شما نمایش می‌دهند که این موضوع را اطلاع رسانی می‌کند و اصطلاحا صفحه ارور ۴۰۱ Unauthorized را به صورت اختصاصی و جوری که کاربر نیز متوجه آن شود، طراحی می‌کنند. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر سایت اشتراکی دارید حتما این صفحه را به صورتی که گفتیم طراحی کنید. با این کار کاربر متوجه مشکل شده و نسبت به حل آن اقدام می‌کند.

مطمئن باشید با توجه به اینکه تعداد زیادی از کاربران با این خطا آشنایی ندارند با دیدن ارور ۴۰۱ Unauthorized فکر می‌کنند سایت خراب شده و دیگر از آن استفاده نمی‌کنند. این اطلاع رسانی به صورتی احترام به کاربر نیز می‌باشد.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا سه مورد از مهم‌ترین و معروف‌ترین کد خطاهای سایت را به شما معرفی کنیم و در رابطه با آن‌ها توضیحات کاملی بدهیم. مطمئن باشید این موارد تنها خطاهای موجود نیستند و بهتر است در صورت مشاهده خطای پیشرفته‌تر حتما با فردی متخصص مشورت نمایید تا به خوبی شما را راهنمایی کرده یا خطا را برطرف کند.

منبع

 • anahita attarian
۲۶
آبان

یکی از موضوعاتی که این روزها تعداد زیادی از افراد و صاحبین کسب و کارها با آن درگیر هستند، موضوع طراحی سایت می‌باشد. بیشتر افراد این را می‌دانند که با استفاده از خدمات طراحی سایت در مشهد می‌توانند به درآمد بیشتری دست پیدا کرده و کاربران بیشتری را جذب نمایند.

موضوعی که شاید برای خیلی از مدیران مشاغل چالش باشد این است که برای طراحی سایت خود از کدنویسی استفاده کنند یا با وردپرس و سایر سیستم‌های مدیریت محتوایی می‌توانند این کار را انجام دهند؟ این موضوعی است که در این مطلب آن را بررسی کرده و تلاش می‌کنیم به شما کمک کنیم تا به نتیجه درستی دست پیدا کنید.

طراحی سایت با وردپرس

طراحی سایت با وردپرس

در ابتدا بهتر است کمی بیشتر شما را با وردپرس آشنا کنیم. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوایی در اینترنت است که در ابتدا فقط برای ساخت وبلاگ از آن استفاده می‌شد ولی هم اکنون با به روز رسانی‌ها و پیشرفت‌هایی که داشته توانسته به حدی برسد که تمامی سایت‌ها با هر کاربری که داشته باشند می‌توانند از وردپرس استفاده نمایند.

سیستم مدیریت محتوا در اینترنت کم نیست ولی شما نمی‌توانید هیچ سیستمی را بهتر از وردپرس پیدا کنید چرا که با مزایایی که دارد تمامی درخواست‌های شما را پاسخ خواهد داد. برای طراحی سایت وردپرسی شما هیچگونه نیازی به دانش برنامه نویسی نخواهید داشت ولی همانطور که می‌دانید وردپرس یک نرم افزار متن باز است و اگر شما کدنویسی بلد باشید می‌توانید هر گونه تغییری را در آن به وجود آورید.

مطمئن باشید بدون دانش کد نویسی و با استفاده از افزونه‌ها و قالب‌هایی که هر کدام ویژگی منحصر به فردی دارند، می‌توانید سایتی کامل را بسازید. بسیاری از افرادی که برای طراحی سایت فروشگاهی در مشهد اقدام می‌کنند وردپرس را ترجیح می‌دهند چرا که راحت‌تر می‌توانند با پنل ادمین آن کار کرده و محصولات خود را به فروش برسانند.

مزایای طراحی سایت با وردپرس

در این قسمت شما را با مزایای داشتن سایت وردپرسی آشنا می‌کنیم:

 • سادگی در کار کردن با آن: همانطور که گفته شد شما به راحتی می‌توانید سایت خود را بدون هیچ کدنویسی در وردپرس بسازید و علاوه بر آن برای پشتیبانی از آن نیز هیچ مشکلی نخواهید داشت.
 • امکان ایجاد خلاقیت: وردپرس تمامی نیازهای شما را برطرف خواهد کرد و شما به راحتی می‌توانید هر گونه مزیتی که بخواهید را ایجاد نمایید. اصلا به این فکر نکنید که بدون کدنویسی نمی‌توانید خلاقیت‌های خود را بروز دهید.
 • استفاده از تم‌های اختصاصی و جذاب: هزاران تم و قالب در اینترنت وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها ظاهری جالب را برای سایت خود بسازید.
 • سازگار بودن با اصول سئو: سئو یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید برای ایجاد برند اینترنتی خود آن را رعایت کنید و وردپرس تمامی این نکات را در کدهای خود و سایر بخش‌های طراحی سایت رعایت کرده است.

طراحی سایت با کدنویسی

اگر بخواهید سمت طراحی سایت با کدنویسی بروید باید این را بدانید که با دنیایی کاملا متفاوت رو به رو خواهید شد. در این دنیا شما با کدهای مختلفی سر و کار دارید که هر کدام به یک موضوع بستگی داشته و کار خاصی را انجام می‌دهند.

در سایت کدنویسی شده، فرد متخصص تمامی المان‌های سایت را از همان ابتدا خودش برنامه نویسی و طراحی می‌کند و حتی برای ایجاد یک رنگ ساده نیز باید یک خط کد را بنویسد. برای اینکه بتوانید یک سایت کامل را طراحی کنید باید با زبان‌های مختلفی مانند html، css، js، php و ... آشنایی داشته باشید تا بتوانید بخش‌های مختلف را پایه ریزی نمایید.

طراحی سایت با کدنویسی

علاوه بر کدنویسی شما باید دانش‌های دیگری نیز داشته باشید تا بتوانید سایتی زیبا و کاربردی را تحویل دهید. خیلی از اوقات برای اینکه یک سایت کدنویسی طراحی شود از یک تیم متخصص استفاده می‌شود و شاید یک فرد نتواند آن را به صورت کامل طراحی کرده و توسعه دهد.

به این نیز توجه داشته باشید که قیمت سایت‌های کدنویسی خیلی بیشتر می‌باشد چرا که زحمت بسیار زیادی داشته و زمان بیشتری می‌برد. اگر تصمیم دارید طراحی سایت کدنویسی را انتخاب کنید باید دقت کنید تا با تیمی متخصص همکاری نمایید در غیر این صورت سایتی بدون کاربرد را با هزینه بالا دریافت خواهید کرد.

مزایای طراحی سایت با کدنویسی

 • به این دلیل که تمامی المان‌ها توسط طراح سایت به صورت اختصاصی طراحی می‌شوند، از کپی شدن تمامی المان‌ها جلوگیری خواهد شد.
 • سرعت در این دسته از سایت‌ها خیلی بیشتر است.
 • این سایت‌ها امنیت بسیار بالایی دارند و به همین دلیل برای تعدادی از کسب و کارهای حساس از این روش استفاده می‌شود.
 • بهینه سازی و رعایت نکات سئو در این سایت‌ها با توجه به نوع کسب و کار شما انجام می‌شود.
نتیجه گیری

در این مطلب شما را با سایت‌های وردپرسی و کدنویسی آشنا کردیم و مزایای هر کدام را بیان نمودیم تا به راحتی بتوانید انتخاب کنید. باید این نکته را نیز بیان کنیم که اکثر سایت‌های امروزی با وردپرس طراحی می‌شوند و هیچ نیازی به کدنویسی ندارند.

منبع

 • anahita attarian
۲۴
آبان

سئو و دنیای اینترنت، دنیای زیبایی است. شما می‌توانید کارهای افراد و کاربران را در این بستر رهگیری کنید. می‌خواهیم در این مطلب شما را با ابزاری آشنا کنیم که به کمک آن می‌توانید تاثیر کمپین‌های تبلیغاتی را بررسی نمایید و میزان ورودی‌های هر روش را بدانید تا بتوانید تاثیرات آن را بررسی کنید. ابزاری تخصصی که آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ در مشهد از آن استفاده می‌کند. با ما همراه باشید تا utm و نحوه ساخت آن را به شما معرفی کنیم و یا برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این زمینه اینجا کلیک کنید.

Utm چیست؟

UTM خلاصه شده عبارت urchin tracking module بوده که معنای آن، ماژول پیگیری اورچین است. اورچین یک شرکت نرم‌افزاری بوده که محصولی را تولید کرد که رفتار کاربران را روی سایت بررسی می‌کرد. گوگل این شرکت را خرید که نتیجه آن، ایجاد گوگل آنالیتیکس بود؛ ابزاری که آمار کلی سایت، سایر اطلاعات و داده‌ها را به شما، صاحب سایت، نشان می‌دهد. یکی از تولیدات اورچین، تولید لینک‌های UTM بود. به زبان ساده، می‌توان utm را به این صورت تعریف کرد:

اضافه کردن پارامترهایی به انتهای لینک‌های سایت جهت دریافت اطلاعات آماری است. این‌گونه شما می‌توانید بررسی کنید که از طریق این لینک خاص چند نفر وارد سایت شما شده‌اند. بعد از ورود چه کاری را انجام داده‌اند. آیا توانسته‌اید به هدف خود برسید؟ تا چه اندازه این تبلیغ (بنر، ایمیل، کمپین، گوگل ادز و…) موثر بوده است؟ همه این اطلاعات و بررسی آن‌ها به کمک لینک‌های utm امکان پذیر شده است.

نحوه ساخت utm

اگر شما سایت شرکتی دارید و قصد دارید تا از طریق utm متوجه شوید کاربر شما به کدام صفحات سایت شما علاقه بیشتری نشان می‌دهد، در مرحله اول باید به این توجه کنید که باید طراحی سایت خوبی داشته باشید و به خوبی خدمات خود را تفکیک کنید تا دچار مشکل نشوید برای اینکار می‌توانید از خدمات طراحی سایت شرکتی در مشهد استفاده کنید.

برای ساخت لینک utm، روش‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید از هر کدام که بخواهید استفاده نمایید:

 • روش اول

اولین راه ساخت utm تایپ دستی آدرس است. طبق 5 پارامتر زیر می‌توانید لینک را بسازید، فقط باید دقت لازم را داشته باشید که در انتهای آدرس خود، پارمترها را درست بنویسید.  3 پارامتر رسانه، نام و منبع کمپین لازم است که ذکر شود اما 2 پارامتر محتوای کمپین و عبارت کلیدی الزامی نیست.

در این روش ابتدا لینک سایت نوشته می‌شود، سپس با علامت ؟ نوشتن پارامترها شروع می‌شود و پارامترها با علامت & از هم دیگر جدا می‌شوند.

 • روش دوم

قبل از ادامه این مطلب باید به این نکته اشاره کنیم که ما با استفاده از utm قصد داریم تا متوجه شویم کاربرد چگونه وارد سایت ما می‌شود ولی موضوع مهم‌ترین نیز وجود دارد. این موضوع حفط کاربر در سایت می‌باشد. شما با طراحی سایت جذاب و اصولی می‌توانید کاربر را به راحتی در سایت نگه داشته و او را جذب خدمات خود کنید. اینجاست که موضوع طراحی سایت در مشهد دارای اهمیت می‌شود.

استفاده از ابزارهایی که خود کار ساخت لینک utm را انجام می‌دهند، معمول است. کاری که باید انجام دهید، ورود درست اطلاعات است. استفاده از ابزار گوگل برای انجام این کار پیشنهاد می‌شود.

 • روش سوم

می‌توانید با فرمول‌نویسی در اکسل، کار لینک‌سازی utm را انجام دهید.

 • روش چهارم

راه دیگر برای تولید utmها، استفاده از اکستنشن‌ها یا افزونه‌های مرورگرها است. مرورگرها به کمک شما آمده‌اند تا بتوانید به‌سادگی کارهای خود را انجام دهید، می‌توانید از افزونه مناسب مرورگر مثل Google Analytics URL Builder استفاده کنید تا سریع و راحت لینک utm مورد نیاز خود را بسازید.

سخن پایانی

در این مطلب شما را با utm آشنا کردیم و یاد گرفتید که utm چیست. سپس چهار راه ساخت utm را به شما آموزش دادیم تا از هر کدام که مایل بودید، لینک utm مورد نظر خود را بسازید. این لینک به شما کمک می‌کند تا بتوانید اطلاعات آماری کمپین‌های تبلیغاتی را بررسی کرده و نتیجه آن را تحلیل نمایید تا میزان اثربخشی هر کدام از آن‌ها را برای خود بررسی کنید. در نتیجه، هوشمندانه‌تر هزینه خواهید کرد.

منبع

 • anahita attarian